IMDb
ANASAYFA
BİYOGRAFİ
FİLMOGRAFİ
SHOWREEL
FOTOĞRAFLAR
BASINDA
İLETİŞİM
TR EN
IMDb
ANASAYFA
BİYOGRAFİ
FİLMOGRAFİ
SHOWREEL
FOTOĞRAFLAR
BASINDA
İLETİŞİM
TR EN
RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Seray Kaya

RaniniTV Ekspres: 15 Soruda Seray Kaya

Kocamın Ailesi dizisinde canlandırdığı karakterle kulaklarını çok çınlatmıştım Seray Kaya’nın. Çünkü Kaya, beni Miray karakteriyle ergenlik yıllarıma götürmüştü. Miray, benim için Natalia Oreiro’nun rol aldığı Vahşi Güzel dizisindeki Milagros karakterinin, kendi nüanslarını kattığı farklı bir uyarlaması gibiydi. Ardından Gülümse Yeter’de karşılaştım onunla. Ve şimdiyse Kadın dizisindeki Şirin karakteriyle beni itinayla kendinden nefret ettiriyor. Ailemizle yaşadığımız dizi izleme deneyimini Seray Kaya’nın Şirin yorumu sayesinde rolleri değişerek ben aileme yaşatıyorum. Çünkü izlerken sürekli onun ektiği kötülük tohumlarından dem vurup mütemadiyen söyleniyorum. Seray Kaya ile karşılaşma fırsatım olmadığı için bunu da buradan kendisine iletmiş olayım; “Kendinden nefret ettirmeye tam gaz devam et, gönlüne sağlık.” Bu yazıyı yazarken tabii ki yine Şirin’e söyleniyorum. O nedenle ben deşarj olurken siz de buyurun Seray Kaya’yı yakından tanımaya.

 


 
1- Canlandırdığınız karakteri özetleyecek beş anahtar kelime. 

Kadın’da canlandırdığım Şirin karakterini obsesif, öfke kontrolü olmayan, zayıf anlarına dokununca tehlikeli, titreyen bir kıvırcık olarak özetleyebilirim (gülüyor.)
 
2- Canlandırdığınız karakterin tek bir özelliğine sahip olacaksınız; hangisini seçerdiniz?
Şirin’in kendimde olmasını istediğim bir özelliği olamaz sanırım. Mutlaka bir cevap vermem gerekirse o da çizim yeteneği olurdu.
 
3- Oynadığınız diziyi / filmi veya tiyatro oyununu bir yemek, canlandırdığınız karakteri de malzemelerden biri olarak düşünecek olursanız; diziyi, filmi ya da tiyatro oyununu hangi yemeğe benzetirsiniz ve karakteriniz olmasa hangi malzeme eksik olurdu? 
Kadın, acılı ekşili çorba olurdu. Şirin de o çorbanın ekşisi olurdu (gülüyor.)  
 
4- İlk audition’ınızı hatırlıyor musunuz; nasıl geçmişti? 
Hatırlıyorum; o dönemler meşhur Muhteşem Yüzyıl cast görüşmeleri vardı. Ben de o zamanlar yeniydim ve eğitime de henüz başlamamıştım. Ajansta kendi aramızda çekmiştik audition’ı. Bana bunun ısınma çekimi olduğunu söyleseler de çok heyecanlıydım ve gergindim.
 
5- Bugüne kadar sette yaptığınız en komik hata nedir? 
Hatırlamıyorum; sanırım öyle “en” diyebileceğim bir şey olmadı. Repliklerimizi söylerken takılmalar, sürçmeler olduğunda o anda çok güldürüyor tabii.

6- Şu an / son olarak oynadığınız dizide, filmde veya tiyatro oyununda sizin ya da başka bir karakterin söylediği, en sevdiğiniz replik nedir? 
Şerif Erol’un oynadığı Enver karakterinin Şirin’e söylediği bir söz var; beni çok etkilemişti. “Dünyadaki her şeyi güzelleştiren tek şey, sevgi; başka hiçbir şey değil. Sevgisiz bir kalpse en büyük cehennem, içinde cehennemi taşıyanların Allah yardımcısı olsun.”
 
7- Bir bölümlüğüne / sahneliğine Şirin’i ekipten başkası canlandıracak. Kimi o rolde görmek isterdiniz? Aynı şekilde siz de başka bir karakteri oynayacaksınız. Hangisini seçerdiniz? (Yaş, cinsiyet vb. etmenleri düşünmeden.) 
Bizim ses ekibinden Hasrettin’in Şirin’i oynamasını isterdim. Bunun şakasını sette çok yapıyoruz. Bense “Dorukcuğum”u oynamayı isterdim (gülüyor.)
 
8- Ergenliğinize döndük; sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını tişörte bastıracaksınız. Bu kim olurdu? (Yerli / yabancı fark etmez.) 
Barış Akarsu olurdu.  
 

9- Karşınızda zaman makinesi var; hangi dönemde, hangi şehre ışınlanmak isterdiniz? 
Bu yaşımda 1990’lı yılların İstanbul’una gitmek isterdim.
 
10- Bugüne kadarki en büyük çılgınlığınız nedir? 
Yükseklik korkum olmasına rağmen yamaç paraşütü yapmam (gülüyor.) Çok zevkliydi.
 
11- Hangi dizileri takip ediyorsunuz ve onları izlerken yanında yemesem olmaz dediğiniz abur cuburlar neler? 
Şu ara ne yazık ki yoğun çekim temposundan başka dizileri izlemeye pek vakit bulamıyorum. Yalnızca Şahsiyet’e göz attım biraz, sevdim de. Ben bir şey izlerken kesin abur cubur yerim. Genelde kurutulmuş çilek olur elimde (gülüyor.)
 
12- Güne bir kitabın dünyasında başlayacaksınız; öğlen bir dizinin, akşamı da bir filmin dünyasında geçireceksiniz. Hangilerini seçerdiniz? 
“Senin gezegenindeki insanlar” dedi Küçük Prens. “Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yine de aradıklarını bulamıyorlar.” “Evet bulamıyorlar” diye yanıtladım onu. “Halbuki aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir.” “Haklısın” dedim. Bunun üzerine Küçük Prens şöyle dedi: “Ama gözler gerçeği görmez ki. Yüreğiyle aramalı insan.” Küçük Prens ile güne başlayıp Sherlock’a geçerek oradan Amelie’yle günü bitirebilirim.
 
13- Oyunculuğun en çekilir ve çekilmez yanları neler? 
Çekilmez yanı özel günlerinde çalışıyor olmak ve bazen uzun saatler çalışmak (gülüyor.) Çekilir yanı ise geri kalan her şeyi.
 
14- Kapitalizm, feminizm, sosyalizm, elitizm... Hadi, bunların yanına bir tane de siz yepyeni bir “-izm”li kavram ekleyin. 
Daha çok sevgi, vicdan ve merhametin olduğu “-izm”li kavramlarım olurdu (gülüyor.)
 
15- Bir sonraki oyuncuya sormam için senden bir soru rica etsem...
Özel bir yeteneğin olma şansı verilse ne seçerdin?

 

Röportaj: Cansu UrasBASINDA